İZMİR

İZMİR
İZMİR

Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti ve en önemli liman şehirlerinden biri olan; tarihi, doğası ve kültürüyle birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış, batının incisi bir şehir: İzmir.

Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti ve en önemli liman şehirlerinden biri olan; tarihi, doğası ve kültürüyle birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış, batının incisi bir şehir: İzmir.

İzmir’deki Efes Antik Kenti, Roma İmparatorluğu’nda dünyanın en büyük kenti ve antik çağlara yön veren bir şehir olarak mimari ve kültürel eserleriyle İzmir’in Selçuk ilçesinde tarih meraklılarının en çok ziyaret ettikleri bölgelerden biridir.

“Güzel İzmir” olarak tanınan bu doğa harikası şehirde, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçen Ege tipi Akdeniz iklimi etkilidir. Her mevsim yemyeşil olan bu kent, Türkiye’nin en büyük çam fıstığı üretim bölgelerinden biridir.

Bu coğrafyaya dair yapılmış en güzel betimlemelerden biri ise yine İzmirli olan Herodot tarafından söylenmiş ve “Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerinde kurdular.” şeklinde tarih sayfalarındaki yerini almıştır.

İzmir, yaptığı yatırımlar ve her geçen gün gelişen çehresiyle Ege’de bir kültür başkenti, dünyada ise bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Siz de bu değişimin bir parçası olmaya ne dersiniz?

Kaynak: https://denizturizmbirligi.org.tr/bolge/izmir-hakkinda/


İlginizi Çekebilir
 • İSTANBUL
  İki kıta üzerinde kurulu ve dünya üzerinde içinden deniz geçen tek şehirdir.
 • VAN
  Tarihi, doğal ve turistik alanları ile oldukça ilgi gören Van, her sene binlerce turistin uğrak noktası.
 • ANTALYA
  Antalya ilinde,Toros Dağları'nın eteklerini keşfetmekten, Phaselis ve Olimpos antik kentlerini gezmeye kadar kendi aracınızla daha keyifli vakit geçireceğiniz pek çok deneyim var.
 • MALATYA
  Malatya Anadolu'yu tarihin ilk çağlarından beri medeniyetler beşiği haline getirmiştir. Bu nedenle Anadolu'nun her taşı tarih kokan bir yeryüzü cennetidir.
 • ADANA
Whatsapp Telefon